Bereket Duası Önemi

BEREKET (KARINCA) DUASI VE DUANIN ÖNEMİ

Evimize, hanemize, iş yerlerimize bereket gelsin, kazancımız çoğalsın, rızkımız genişlesin gibi pek çok dileklerle namazlarımızdan sonra sık sık dualar ya da sureler okuruz. Her duanın, her ayetin Allah c.c. katında ayrı bir fazileti, ayrı bir ehemmiyeti olduğu şüphesizdir. İnsanlar, dünyadaki çeşitli arzuları için ya da Allah c.c. dan yardım dilemek için din büyüklerimizden dua önerileri istemekte ya da internetten kendileri araştırarak her duanın her surenin hatta her ayeti kerimenin faziletlerini öğrenmektedirler. Bu faziletli ve manevi yönden kuvvetli dualardan birisi de halk arasında ‘Karınca Duası’ olarak da bilinen ‘Bereket Duası’ olmaktadır. Bu makalemizde de siz değerli okurlarımız için Bereket Duasının faziletlerinden, bereket duasının ilk olarak nasıl öğrenildiğinden kısaca bahsetmeye çalışacağız.

Öncelikle şu noktaya açıklık getirelim; genelde ticarethanelerde asılı olarak gördüğümüz karınca duasının asıl adı bereket duasıdır. Halk tarafından neden Karınca Duası olarak bilinmektedir, ya da dükkânımıza veya evimize astığımız Arapça şeklinde yazılan duanın üzerinde neden Karınca Duası yazmaktadır? Gelin öncelikle bu sorularımıza yanıt verelim. Bereket Duasının Karınca Duası olarak anılmasının sebebi, duanın ilk duyulma aşamasında olayda karıncanın geçmesidir. Şöyle ki; bu cümlemizde ne demek istediğimizi ve bu cümlemizin kıssasını anlatalım.

Peygamberlerden, Hz. Süleyman peygamberin devridir. Dönemin kasıp kavuran kuraklığı ve kıtlık herkesi çok zor durumda bırakmakta, çocuklar ve aileler perişan olmaktadır. Hz. Süleyman Peygamber’in kavmi, süregelen bu kuraklık ve kıtlığa daha fazla dayanamazlar ve Hz. Süleyman Peygamber’den yardım dileyerek, şehrin dışına yağmur duasına doğru çıkarlar. Hz. Süleyman peygambere Allah c.c. tarafından bahşedilen en önemli özelliklerden birisi de; hayvanlarla konuşma özelliğidir. Hz. Süleyman Peygamber şehrin dışına, yağmur duasına giderken, yolda bir karınca görür ve karıncanın davranışları Hz. Süleyman Peygamber’in dikkatini çeker. Küçük karınca sırtüstü yatmış, ayaklarını göğe doğru uzatmış, debelenerek Allah c.c.’ya dua etmektedir.

Hz. Süleyman Peygamber karıncaya yaklaşır ve karıncanın duasına kulak kabartır. Karınca Allah’a şöyle yakarışta bulunmaktadır: “Allah’ım bizi var eden sensin. Senin rahmetin olmadan biz asla yaşayamayız. Ya, bize su verirsin, nimetinle rızıklandırırsın, ya da bizi helak edersin. Emir senindir. Ferman senindir Allah’ım.” Küçük karıncadan böyle bir dua duyan Hz. Süleyman Peygamber çok duygulanır ve gözleri yaşarır. Aradan kısa bir zaman geçtikten sonra Cebrail Hz. Süleyman Peygamber’e bir haber getirecektir. Cebrail, Hz. Süleyman Peygamber’e küçük karıncanın duasının kabul edildiğini söyler ve Hz. Süleyman Peygamber bunu duyunca çok mutlu olur. Daha sonra kendisi ile yağmur duasına gelen topluluğa dönerek: “Dönün, siz başkasının duasıyla sulanacaksınız.” Der. Küçük karıncanın ettiği bu dua Allah c.c. katında kabul olmuştur ve bu dua ile yağmur ve bereket gelmiştir. Bu yüzden Bereket Duamızın diğer adı Karınca Duasıdır.

Şimdi de bu duanın faziletlerinden size bahsedelim.

Bir kimse karınca duasını beş farklı kâğıda özenle yazar ve daha sonra her birini iş yerinin veya evinin dört farklı köşesine asarsa, geriye kalan bir tanesini de üzerinde taşırsa, Allah c.c. o kimsenin iş yerine ve dükkânına rızık ve bereket indirir. Din büyüklerimiz bu bereketi dile getirirken şöyle demişlerdir; ‘Allah c.c. yukarıda bahsettiğimiz şekilde dua yapıldığında öyle bir bereket ihsan eder ki; duayı yapan ve yazıları asan kişi bile evinde veya dükkânında gördüğü berekete hayret eder. Bu kişinin dükkânına giren müşteriler, dükkândan alışveriş yapmadan çıkmaz. Allah c.c. bu kimsenin dükkânına karınca gibi müşteri yağdırır.’ Ne mutlu bize ki böyle bereketli bir dua ile müjdelendik ve Allah c.c. rızık kapısını biz Müslüman kullarına açtı.

Ayrıca bu duanın bir diğer fazileti de; satılmayan bir mal üzerine Bereket Duası 7 defa okunursa, Allah’ın izni ile o  mal birkaç gün içinde satılır ve dükkân sahibi bu malın gelirinden istifade eder.

Sadece bu kısa dua ile dahi bize bereket kapısını sonuna kadar açan Allah c.c.’ya sonsuz hamd ve şükürler olsun. Siz de ticarethanenizden bereketin eksik olmaması için bahsettiğimiz şekilde duayı uygulayarak, duanın faziletinden istifade etmeyi ihmal etmeyiniz. Allah c.c. evimizden ve dükkânımızdan bereketi, kalplerimizden de imanı eksik etmesin. Amin.

Yorumlar

Bir cevap yazın